SOMUN EKMEKLER

BESİN ÖGELERİ TABLOSU

Nem

36

Kül

1,01

Protein

12,17

Yağ

0,45

Karbonhidrat

50,7

Enerji

254

Diet Lifi

İçindekiler :

Buğday unu, su, ekmek mayası, tuz, şeker, ekmek katkı maddesi emülgatör (mono ve digliseridlerin diasetil tartarik asit esterleri), enzim (hemiselulaz, fungal alfa amilaz), antioksidan (askorbik asit)

İnsan beslenmesi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Karbonhidrat yönünden zengin bir yapısı vardır. 100 gramında yaklaşık 240 ile 280 kalori bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda insanlar ihtiyaç duydukları kalorinin %50'sini, karbonhidratların %50'sini, B grubu vitaminlerin %50'sini, proteinin %30'unu, E vitamininin %75'ini normal ekmekten sağladıkları anlaşılmaktadır. Ekmeğin bileşiminde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor gibi mineral maddeler de bulunmaktadır. Linoleik asidin kolesterolün azaltılması, damar sertliğinin önlenmesi gibi önemli fonksiyonları vardır.

EKMEK, SADECE KALORİ KAYNAĞI DEĞİL, İNSAN BESLENMESİNDE GEREKLİ OLAN PROTEİN, VİTAMİN VE MİNERAL MADDELERİ BULUNDURAN, KOLESTEROL VE DAMAR SERTLİĞİNE İYİ GELEN BİR GIDA MADDESİDİR.

Tam buğday ekmeği –köy ekmeği;
Tam randımanlı buğday ununa, maya, tuz, su kullanılarak üretilmektedir. Buğdayın %98'inden elde edilen tam buğday ununun ve kepeğin karışımıyla oluşan doğal köy ekmeğinin kalorisi düşük, sindirimi kolaydır. Uzun süre tok tutar. Alınan vitamin ve mineraller tamamen doğal ve besinsel lif içeriği yüksektir.

KEPEKLİ EKMEK;
İçindekiler :
Buğday unu, su, buğday kepeği, ekmek mayası, tuz, ekmek katkı maddesi emülgatör (mono ve igliseridlerin diasetil tartarik asit esterleri), enzim (hemiselulaz, fungal alfa amilaz), antioksidan (askorbikasit)

Besleyici...

Sağlıklı demek, enerji demek

Normal ekmek formülasyonuna %20-25 kaba ve kırmızı renkli kepek ilave edilerek imali gerçekleştirilmektedir. Kepekli Ekmeğin enerji değeri düşüktür ve insana doygunluk verir. Bu nedenle de kilo almak istemeyenlerin hem zayıflayabilmeleri, hem de sağlıklarından ödün vermemeleri için kepekli ekmek tüketmeleri önerilmektedir. Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle kepekli ekmek, insan sağlığı açısından benimsenecek bir üründür.

Çavdar ekmeği;
Buğday unu, çavdar unu, su, , ekmek mayası, tuz, gluten, kavrulmuş malt unu ekmek katkı maddesi (( emülgatör (mono ve digliseridlerin diasetil tartarik asit esterleri), enzim (hemiselulaz, fungal alfa amilaz), antioksidan (askorbik asit))
Sağlıklı Yaşam İçin...

Sağlığınız bizim için çok önemli felsefesini ilke edinen BİRLİK Ekmek, yeni ekmek çeşitleri üretmeye devam ediyor. Çavdar taneleri köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir. Çavdarın hiçbir kısmı ayrılmadan tam çavdar unu yapılır. Mineral ve vitamin olarak çok zengindir.

GULUTENSİZ EKMEK;
Tedavi edici ekmek...
Çölyak hastalarına özel ekmek
Üretim yapılan ortamda, unun tozu dahi mevcut değildir. Üretiminin ana hammaddeleri; glütensiz miks, sıvı yağ, tuz, su, maya

çölyak hastaları, fenilketonüri hastaları, diğer metabolizma hastaları, müzmin böbrek hastaları ve amonyak yüksekliğine neden olan karaciğer hastaları için üretilmektedir.

ROL EKMEK;
Ekonomik.
Minik tombul ekmek
Ekmek, sadece kalori kaynağı değil, insan beslenmesinde gerekli olan protein, vitamin ve mineral maddeleri bulunduran, kolesterol ve damar sertliğine iyi gelen bir gıda maddesidir. Sade, Kepekli ve Rollköy olarak üretilen Rol Ekmek, insan beslenmesi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Karbonhidrat yönünden zengin bir yapısı vardır. 50 gramında yaklaşık 120 ile 140 kalori bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda insanlar ihtiyaç duydukları kalorinin %50'sini, karbonhidratların %50'sini, B grubu vitaminlerin %50'sini, proteinin %30'unu, E vitamininin %75'ini ekmekten sağladıkları anlaşılmaktadır. Ekmeğin bileşiminde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor gibi mineral maddeler de bulunmaktadır. Linoleik asidin kolesterolün azaltılması, damar sertliğinin önlenmesi gibi önemli fonksiyonları vardır.

ISPARTA EKMEĞİ;
İçindekiler:
Tam Buğday Unu, Su, Buğday Unu, Ekmek Mayası, Tuz, Ekmek Katkı Maddesi ( buğday unu, trikalsiyum fosfat, mono ve digliseridlerin diasetil tartarik asit esterleri, askorbik asit, fungal alfa amilaz), Buğday Gluteni, Koruyucu (Kalsiyum Propiyonat) Buğday tanesinin ince kepek,kaba kepek ve rüşeym denilen özü ile birlikte öğütülmesi ile elde edilen Tam Buğday unundan üretilmiştir.
Kepek miktarı buğdayın doğal yapısında bulunan ölçüdedir. Bu nedenle daha çok ve çeşitli B vitaminleri ve normal kepekli ekmeklerde bulunmayan antioksidan E vitamini ve elzem doymamış yağları da doğal olarak içerir. Lif oranı yüksek olduğundan tokluk hissi verir.
Bağırsak faaliyetlerini düzenler. Enerji değeri normal ekmeğinkine oranla düşüktür.

Karadeniz ekmeği ;
İçindekiler :
Buğday unu, su, tip 4 un, ekşi hamur, tuz.

BESİN ÖGELERİ TABLOSU 100gr için değerler

Nem

37,61

Kül (KM de %)

3,75

Yağ %

0,84

Protein

9,36

Selüloz %

1,02

Şeker %

254

Nişasta %

38,68

Karbonhidrat %

41,13
Enerji (kcal/100 gr. 209,52