EKMEK İSRAFININ BOYUTLARI

Kişi başına günde ortalama 400 gr. ekmek tüketilen ülkemizde, her gün üretilen 120 milyon ekmeğin yaklaşık 12 milyonunun israf edildiğini biliyor musunuz? Peki ya bunun ekonomiye günlük zararının 2.6 milyon TL olduğunu?.. T.C.Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'nca hazırlanan "Sağlıklı Beslenme ve Gıda İsrafı"' konulu raporda; ülkemizde her yıl üretilen yaklaşık 44 milyar adet ekmeğin, 4 milyar adedinin israf edildiği belirtilmektedir. Rapora göre; halkımız ekmeğe ülke çapında her yıl 7 milyar dolar para ödemekte, israf sebebiyle yıllık ekonomik kayıp 700 milyon doları bulmaktadır.
Düşük gelir gruplarında ekmek tüketimi fazla, ancak israf az; yüksek gelir grubunda ise ekmek tüketimi az, ancak israf fazla... Antalya'daki ekmek israfı, büyük oranda turistik işletmelerde yiyebileceğinden çok ekmek alan müşterilerden artan ekmeklerin doğruca çöpe gitmesiyle gerçekleşmekte. Evlerimizde ve marketlerde ise, ekmek uygun koşullarda saklanmadığı için bayatlamakta ve bu nedenle iade edilmekte, çöpe atılmakta...
Dünya'da, özellikle Afrika'da, Asya'da her gün onbinlerce insan açlıktan ölüyor... Küresel ısınma sebebiyle, çölleşen topraklar ve kuraklık, tahıl üretiminde düşüş kapımızdayken, ekmek israfının ulaştığı boyut ortada... Sizce de başımızı ellerimizin arasına alıp, vicdanımızın sesiyle başbaşa, düşünmemiz gerekmiyor mu?..
Kur'an-ı Kerim'de, "Yiyiniz içiniz, ama çok yiyerek israf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez!.." buyuruluyor.
Hz. Mevlana diyor ki : "Ekmeğin zevkini, ancak aç kimse bilir; tok olan, o zevki, hiç bilmez! Ekmekçi dükkanındaki ekmeklerden dükkanın ne haberi vardır? Ekmekçi aç olsaydı, ekmeği hiç satmazdı; seher rüzgârı gülün kıymetini bilseydi, onu saçıp dökmezdi!"
Görüldüğü üzere; pek çok kutsal değerimizde, konuşmalarımızda, deyim ve atasözlerimizde, manilerimizde, türkülerimizde, geleneğimizde başrolde olan ekmek, israf ediliyor! Alın terinin, emeğin, umutların, hayallerin sembolü ekmek çöpe atılıyor. Topraktan tarlaya, tarladan değirmene, değirmenden fırına ve sonrasında marketinizden soframıza uzanan; üzerine yeminler edilen, yere düşürülmeyen, düşürülürse derhal kaldırılan ve saygıyla öpülen; üzerinden kesinlikle geçilmeyen, kırıntısı atılmayan ekmek, israf ediliyor... Toplum olarak israf ediyoruz. Çoğumuz farkında bile olmadan, bu israfın bir parçasıyız.

spotsikayetsiparis