MARKETLERDE EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ

Ekmeğin kıymetini bilmek, ancak israfı önlemekle olur! Bu duyarlılığı toplum ve birey olarak tekrar kazanmamız gerekiyor...
Birçok insan; bayatlayan ekmeği çöpe atmak istemese ve marketler üreticiden aldıkları ekmekleri iade etmek istemese bile, nasıl değerlendireceğini bilmediğinden israf ediyor. Peki, aslanın artık ağzında değil neredeyse midesinde olan, "taştan çıkardığımız" ekmeğimizi israf veya iade etmemek, "ekmek kavgasını" kazanmak için ne yapmalıyız?..

  • İhtiyaçtan fazla ekmek almayın; üretiminin talebe göre planlanmasını sağlayın.
  • Ekmekleri, satış yerinde dolapta ve uygun koşullarda saklayın; poşet içerisinde satın.
  • Orta derecede bayat ekmekleri iade etmeyin, düşük fiyattan satarak değerlendirin.
  • Raf ömrü uzun, kaliteli, dilimlenmiş ekmek talep edin, müşterilerinize önerin. (Ekmeği dilimlenmiş tüketmek, bayatlamayı geciktirici ve israfı azaltıcı iyi bir alışkanlıktır.)
  • Soğumuş ekmeğin bayat ekmek olmadığını, bayat ekmeğin çeşitli yöntemlerle sofraya tekrar sunulabileceğini, artan ekmeklerin daha sonraki günlerde kullanılmasını sağlayacak mönüler düzenlenebileceğini vb. müşterilerinize aktarın.
  • Müşterilerinize, uygunsuz koşullarda tutulan ekmeğin ertesi güne kaldığında bayatlamaya başlayacağını, hatta küflenmeye yüz tutabileceğini ve bunu önlemek için, ekmeğin temiz bir poşet içinde buzdolabına kaldırılıp, istenildiğinde dolaptan alınarak ısıtılıp sofraya getirilebileceğini hatırlatın.

* Ambalajındaki ekmek, buzdolabının üst gözünde (-18 derecede) görünür bir değişime uğramadan aylarca saklanabilir.

Birlik Ekmek; israfın önlenmesi için, satın aldığınız her türlü ekmeği, ağzı bağlı poşet veya ekmek kutusu içinde buzdolabında saklamanızı önermektedir...

spotsikayetsiparis