Misyonumuz

Birlik Gıda, İnşaat, Turizm, İthalat, İhracat, Ticaret ve Sanayi A.Ş.; ekmek ve unlu mamuller işkolunda tedarik, üretim, pazarlama, satış ve dağıtım faaliyetlerinde bulunan, HACCP Gıda Güvenliği ve ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi belgelerine sahip bir işletmedir. Birlik Ekmek'te; hijyenik ortamda hazırlanarak matador, tünel, döner ve taş fırınlarda pişirilen standart ekmek ve odun ekmeği ile tost ekmeği, diyet ekmek, köy ekmeği, kepekli, çavdarlı, mısırlı vb. çeşit ekmeklerin yanı sıra sandviç, roll ve hamburger ekmekleri üretimine odaklanılmıştır. Söz konusu ana ürünlerden başka; bazlama, simit, poğaça, açma, börek, kuru pasta çeşitleri, kruvasan, şuruplu tatlılar, galeta unu gibi mamuller de müşteri talebi doğrultusunda günlük veya şoklanmış olarak, Avsallar-Manavgat-Gündoğdu arasındaki bölgede halkın beğenisine sunulmaktadır. Şelale Ekmek Fırını ile stratejik ittifakı bulunan Birlik Ekmek A.Ş.; standart ekmekte, mevcut pazarını geliştirmek ve sıcak satış noktalarıyla desteklemek; çeşit ürünler ve unlu mamul türevlerinde kalite ve hizmetini Antalya ve civar illerde tüketiciyle buluşturmak amacındadır.

Halkının sağlığa uygun, lezzetli ekmek ve unlu mamuller ihtiyacını karşılamak için varolan Birlik Ekmek; vizyon, amaç ve hedefleri doğrultusunda, disiplinli ve kalifiye çalışana, dinamik ve rekabetçi anlayışa dayalı, ahde vefa gösteren, emeğe ve hukuka saygılı iş felsefesi ile çalışmaktadır. Birlik Ekmek'in sektöründeki farkı, yarım asırlık iş geleneği ve değerleridir : Müşteri memnuniyetine ve çevreye duyarlı, takımdaş ve dayanışmacı, kalite ve sürekli gelişime odaklı, dürüst ve şeffaf bir kurumsal kimlik. Ortak inançlarını korumak ve pekiştirmek azim ve iradesinde olan değerli çalışanları, Birlik Ekmek'in en önemli varlığıdır.

Birlik Ekmek; dürüst ve güvenilir bir işletme kimliği ve kurumsal kültür bilinciyle, değerleri çerçevesinde tutarlı davranışlarda bulunmayı, sektöründe ve pazarında etik kuralları ve toplumsal vicdanı önemsemeyi halkına ve tüm sosyal paydaşlarına taahhüt etmektedir.